Yolsuzlukla anılan kredi ‘banka sırrı’ olarak anıldı

Yolsuzlukla anılan kredi ‘banka sırrı’ olarak anıldı
Yayınlama: 07.04.2023
Düzenleme: 07.04.2023 21:32
8
A+
A-

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a 14 Kasım 2018 tarihli kredi başvurusunu sordu ve bazı isimlerin aracılık yaptığı iddialarını dile getirdi. Bakanlıktan gelen yanıtta ise konunun “banka sırrı” olduğu belirtildi.

Kredi başvurusunda, Uluder Elektrik firmasının 18 milyon 445 bin Avro ve Karomad Enerji Üretim A.Ş’nin 5 milyon 885 bin Avro olmak üzere toplam 24 milyon 335 bin Avro kredi talebi olduğu öne sürüldü. Bayır, bu kredi talebinin olumlu sonuçlanması durumunda hangi teminatların alındığını sordu ve aracılık yaptığı iddia edilen N.O. ve S.Ç. adlı kişilerin kim olduğunu belirtti.

S.Ç.’nin daha önce Botaş’taki bir yolsuzluk çetesine üye olduğuna ilişkin yargılamaları olduğu ve “Mavi hat operasyonu” olarak adlandırılan Botaş, Tuzgölü yolsuzluk çetesi üyesi olduğuna dair iddiaların bulunduğu öne sürüldü. Bayır, S.Ç.’nin yargılaması olduğunu ve hangi aşamada olduğunu sordu. Ayrıca, S.Ç.’nin bu aracılıkla firmadan menfaat sağlayıp sağlamadığına ilişkin sorular yöneltti.

Ancak, Bakanlıktan gelen yanıtta konunun “banka sırrı” olduğu belirtildi ve detaylı bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle, konuyla ilgili net bir sonuç elde edilemedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.