Ters Repo Nedir? Ters Repoda Riskler Var mı?

Ters Repo Nedir? Ters Repoda Riskler Var mı?
Yayınlama: 07.04.2023
Düzenleme: 09.04.2023 15:56
24
A+
A-

Ekonomi ve finans dünyasında işin içinde olanların son derece iyi bildiği, içinde olmayanların ise adını duydukları zaman anlamakta zorlandıkları ama aslında gündelik yaşamda insanların bir biçimi kullandığı ve adını tam olarak bilmeseler de yaptıkları işlemler bulunuyor. Bunlar arasında repo, ters repo gibi kavramlar son derece büyük bir yer teşkil ediyor ve finans dünyasının dinamiklerini baştan sona etkiliyor.

Ters Repo Nedir?

Ters repo nedir sorusunun yanıtını vermeden önce ilk olarak adım adım giderek repo nedir sorusunun yanıtını konunun daha iyi anlaşılması açısından vermek gerekir. Repo sözcüğünün para piyasasının olmazsa olmazları arasındadır. Kısa vadeli olarak yapılan ve faiz getiren bir yatırım aracıdır. Buna en basit ifade ediş biçimi bir tür borç verme alma işlemidir.

Buradan yola çıkarak ters repo nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılması mümkündür: Menkul kıymetlerin ileride geri satılması için alınmasına ters repo adı verilir. Bu işlem sırasında bir tür fon girişi sağlanır durumdadır. Kişi elinde olan gayrimenkul değerlerini karşısında olan kişiye  kısa süreli borç olarak vererek kazanç sağlama yoluna gider.

Ters Repo Yapılabilecek Menkul Kıymetler

Yukarıda yapılan bu tanımlamadan sonra ters repo yapılabilecek olan ülkemizde olan menkul kıymetlerden bahsetmek gerekir ise o noktada da şu bilgiler verilebilir: Banka bonoları, Kısa adı DİBS olan Devlet İç Borçlanma Senetleri. Kira sertifikaları. Borsa İstanbul tarafından belirlenmiş bulunan hisse senetleri. Kısaca VDMK denilen varlığa dayalı menkul kıymetler. Hazine Müsteşarlığı tarafınca ihraç edilmiş olan dış borçlanma araçları ve de gelire endeksli olan senetler.  Borçlanma senetleri başlıca olan menkul kıymetlerdir.

Ters Repoda Risk Durumu Nedir? 

Ters repoda risk işin özünde tamamen işlem yapan kurumun kendisi ile olan bir durumdur. Repoda olduğu gibi ters repoda da herhangi bir devlet garantisi yoktur. Çok ciddi riskler içeren bir finansal olgu değildir. Yine de güncel olan faiz oranlarının çok iyi takip edilerek konuya tam olarak hâkim olanların yapması gereken bir işlem adımıdır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Exit mobile version