Temmuzda asgari ücret rekor kırıyor! Bakan Bilgin duyurdu: 500 dolar olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı bir programda milyonlarca yurttaşı ilgilendiren asgari ücret, EYT ve emekli aylıklarına ilişkin…

Temmuzda asgari ücret rekor kırıyor! Bakan Bilgin duyurdu: 500 dolar olacak
Yayınlama: 10.05.2023
6
A+
A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin temmuz ayında yapılacak zammıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, yeni asgari ücretin aşağı yukarı 500 dolar civarında olması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Bilgin, Haber Global canlı yayınında katıldığı programda, kamu işçilerine yapılan zam pazarlığı, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve emekli maaşları gibi konularda da değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Bilgin, asgari ücretin sadece en düşük ücreti belirlemediğini, asgari ücretin yukarı çıkmasıyla birlikte bütün ücretlerin de yukarı doğru çıktığını belirtti. Bilgin, “Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenleme yaptık ocak ayında, temmuzda da aynısını yapacağız. Benim oradaki yaklaşımım şudur, aşağı yukarı 500 dolar civarında, ona denk bir asgari ücret düzenlemesi yapmamız gerekir. Çalışmalarımız hazır.” dedi.

Bilgin’in söylediğine göre Temmuz ayında asgari ücret 500 dolar olursa bugünün şartlarında asgari ücretin 9.753 TL olması bekleniyor.

Bakan Bilgin ayrıca, emekli aylıklarına yapılacak kademeli zamla 7 bin lira üzerinde olan aylıkları 10 bin liraya kadar belli oranda artıracaklarını açıkladı. Bilgin, EYT’lilerin de maaşlarının bağlandığını ve ikramiyelerini alacaklarını duyurdu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.