Rusya tekrar dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde

Rusya tekrar dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde
Yayınlama: 07.05.2023
10
A+
A-

Rusya, 2023 yılının ilk çeyreğinde gayri safi yurt içi hasılasını (GSYİH) yüzde 4.2 artırarak tekrar dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girdi. Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, Rusya’nın GSYİH’si 1.8 trilyon dolara ulaştı ve Brezilya’yı geride bıraktı.

Rusya’nın ekonomik büyümesi, petrol fiyatlarındaki yükseliş, koronavirüs salgınına karşı aşılanma programının hızlanması ve iç talebin canlanması sayesinde gerçekleşti. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, ülkenin ekonomik toparlanmasının beklentilerin üzerinde olduğunu ve bu yılın sonuna kadar GSYİH’nin salgın öncesi seviyeye döneceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de geçen hafta yaptığı konuşmada, Rusya’nın ekonomik potansiyelini artırmak için yapısal reformlar yapmaya devam edeceğini belirtti. Putin, “Rusya’nın ekonomik gücü, ulusal güvenliğimizin ve bağımsızlığımızın temelidir. Bu nedenle, ekonomimizi daha rekabetçi, yenilikçi ve çevre dostu hale getirmek için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Rusya’nın en büyük 10 ekonomi arasına girmesi, Batılı ülkelerle yaşadığı siyasi gerilime rağmen elde ettiği bir başarı olarak değerlendiriliyor. Rusya, son yıllarda Ukrayna, Suriye, Belarus ve Navalny meseleleri nedeniyle ABD ve Avrupa Birliği tarafından yaptırımlara maruz kalmıştı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Exit mobile version