Nebati: Enflasyonun düşmesini bekliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati “Tüm dünya resesyon kaygıları ve istihdam kayıpları ile boğuşurken, bizler üretimden, istihdam ve büyümeden…

Nebati: Enflasyonun düşmesini bekliyoruz
Yayınlama: 03.05.2023
5
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Nisan ayında yüzde 43,68’e gerileyen enflasyonun bu yıl içinde daha da düşeceğini söyledi. Bakan Nebati, “Üretimden, istihdam ve büyümeden taviz vermeden enflasyonla uğraşımıza kararlı bir halde devam ediyoruz” dedi.

Nisan ayı enflasyon sayılarını kıymetlendiren Bakan Nebati, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyonunun geçtiğimiz yıl Ekim ayında yüzde 85,5 ile zirve noktasına ulaştığını hatırlattı. Bakan Nebati, “Bu ay itibarıyla yaklaşık 42 puanlık düşüş sağladık. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) de aylık bazda yüzde 0,81 artış kaydetti ve yıllık bazda yüzde 52,11’e geriledi. ÜFE-TÜFE ortasındaki makas da tek haneli düzeylere indi” diye konuştu.

Bakan Nebati, manşet enflasyonundaki gerilemenin ve ÜFE-TÜFE ortasındaki makasın kapanmasının enflasyon beklentilerini de olumlu etkilediğini belirtti. Bakan Nebati, “Tüm dünya resesyon kaygıları ve istihdam kayıpları ile boğuşurken, bizler üretimden, istihdam ve büyümeden taviz vermeden enflasyonla uğraşımıza kararlı bir halde devam ediyoruz. Enflasyon ile kararlı uğraşımızın bir sonucu olan bu süratli gerilemenin, önümüzdeki aylarda da devam etmesini ve yıllık enflasyonun bu yıl içinde çok daha düşük düzeylere gerilemesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.