Esnafın Emeklilik Hayali: Yeni Reform Ne Getiriyor?

Esnafın Emeklilik Hayali: Yeni Reform Ne Getiriyor?
Yayınlama: 23.04.2023
Düzenleme: 03.05.2023 13:27
18
A+
A-

Esnaf ve sanatkarlar, emeklilik yaşı ve prim gün sayısı konusunda yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için EYT düzenlemesini bekliyor. Esnafın emeklilik şartları, SSK’lılara göre daha zorlu. Esnaf, 9 bin gün prim ödemesi ve 60 yaşını doldurması gerekiyor. SSK’lılar ise 7 bin 200 gün prim ödemesi ve 58 yaşını doldurması yeterli oluyor. Bu durumda esnafın emeklilik hakkı, SSK’lılara göre yaklaşık 5 yıl daha geç gerçekleşiyor.

Esnafın emeklilik sorunu, uzun zamandır gündemde. “Sosyal güvenliğin anayasal bir hak olduğu unutulmadan esnafımıza bir defaya mahsus geriye dönük borçlanma imkanı sağlanmalı.” diyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 4 Ekim 2000’den önce oda ve vergi kaydı olan binlerce esnafın olduğunu söyledi.

Yeni emeklilik reformu esnafın emeklilik beklentisini yeniden alevlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni reformun kadınların anne olma ve çocuk sayısına göre emeklilik yaşını aşağı çekeceğini, ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta primlerinin 3’te 1’ini devletin ödeyeceğini açıkladı. Ayrıca, 2000 sonrası sigorta girişi olanlar için kademeli emeklilik sistemi üzerinde çalışıldığı da duyuruldu.

Bu reformun esnafa ne gibi faydalar sağlayacağı ise merak konusu. Sabah gazetesinin haberine göre, yeni reform çalışması Bağ-Kurlular ile SSK kapsamında sigortalı olanlar arasındaki prim farklılıklarını da gidermeyi hedefliyor. Bu durumda başta esnaf olmak üzere Bağ-Kur’lular 9.000 gün prim biriktirmek durumunda kalmadan en az 5 yıl erken emekli olabilecek³.

Esnafın emeklilik konusundaki talepleri haklı ve meşru. Esnaf ve sanatkarlar, ülkemizin ekonomik ve sosyal hayatının önemli bir parçası. Esnafın ne hafta sonu ne bayramı ne de tatili var. Esnafımızın daha az prim ödeyip daha erken emekli olması artık sağlanmalı. Bu konuda hükümetin atacağı adımlar esnafımızın yüzünü güldürecektir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.