Dünya Bankası’nın yeni başkanı Ajay Banga oldu

Dünya Bankası’nın yeni başkanı Ajay Banga oldu
Yayınlama: 04.05.2023
16
A+
A-

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, ABD’nin adayı Ajay Banga’yı bankanın yeni başkanı olarak seçti. Bankadan yapılan açıklamada, Banga’nın 2 Haziran’dan itibaren 5 yıllık bir dönem için görev yapacağı belirtildi.

Banga, daha önce Mastercard’ın Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) olarak görev yapmıştı. Ayrıca Uluslararası Ticaret Odası’nın Onursal Başkanlığı ve Orta Amerika için Ortaklık koalisyonunun eş başkanlığı gibi önemli görevlerde de bulunmuştu.

Banga’nın seçimi, ABD Başkanı Joe Biden tarafından da memnuniyetle karşılandı. Biden, yaptığı yazılı açıklamada, Banga’nın Dünya Bankası Başkanı pozisyonuna uzmanlık, deneyim ve yenilik getiren dönüştürücü bir lider olacağını söyledi.

Dünya Bankası’nın yeni başkanının en önemli gündem maddelerinden biri, Kovid-19 pandemisinin yarattığı ekonomik krizle mücadele etmek olacak. Banga’nın gelişmekte olan ülkelerin kalkınma sorunlarını çözmek için bankanın kaynaklarını ve işbirliğini artırması bekleniyor.

Ajay Banga Kimdir?

Banga, 1981 yılında Hindistan’ın Delhi Teknoloji Enstitüsü’nden mühendislik derecesi ile mezun oldu. Ardından Hindistan Yönetim Enstitüsü’nden işletme yüksek lisansı aldı. 1994 yılında Nestle’de çalışmaya başladı ve daha sonra PepsiCo’ya geçti. 1996 yılında Citigroup’a katıldı ve 2009 yılında Mastercard’a geçene kadar çeşitli kıdemli pozisyonlarda görev yaptı.

Banga, 2010-2021 yılları arasında Mastercard’ın CEO’su olarak görev yaptı. Bu süre zarfında şirketin geliri ve piyasa değeri önemli ölçüde arttı. Banga, Mastercard’ın finansal katılım ve kapsayıcı büyüme stratejilerini geliştirdi ve şirketi dijital ödeme alanında lider bir oyuncu haline getirdi.

Banga, aynı zamanda Uluslararası Ticaret Odası’nın Onursal Başkanlığı’nı da yürüttü. Banga, küresel ticaretin önemini vurguladı ve Kovid-19 pandemisinin ekonomik etkilerini hafifletmek için çeşitli girişimlerde bulundu. Banga, Orta Amerika için Ortaklık koalisyonunun eş başkanlığını da yaparak bölgedeki ekonomik fırsatları geliştirmek için çalıştı.

Banga, ayrıca Amerikan Kızıl Haç, Kraft Foods ve Dow Inc.’in yönetim kurullarında da yer aldı. Banga, Siber Hazırlık Enstitüsü’nün kurucu ortaklarından biri ve New York Ekonomi Kulübü’nün başkan yardımcısı oldu. Banga, kariyeri boyunca birçok ödül ve takdir aldı. Bunlardan bazıları şunlar:

  • 2012’de Dış Politika Derneği Madalyası
  • 2016’da Hindistan Cumhurbaşkanı tarafından Padma Shri Ödülü
  • 2019’da Ellis Island Onur Madalyası ve Uluslararası Anlayış İçin İş Konseyi Küresel Liderlik Ödülü
  • 2021’de Singapur Kamu Hizmeti Yıldızının Seçkin Dostları

Banga, evli ve üç çocuk babasıdır. ABD vatandaşı olan Banga, aynı zamanda Hindistan vatandaşlığını da korumaktadır. Banga, golf oynamayı ve tarih okumayı sevmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.